Tipy a recenze

Nákupy, rady a postřehy, aneb co se do blogu nevešlo...

Kde nakupovat?

Pro nákupy všeho druhu přidávám seznam odkazů, kde nakupuji a mohu doporučit...

Oblečení pro mimina:

https://brumla.cz/ - bazarové z Anglie

https://www.bimbi.cz - bazarové z Anglie

https://www.promrnousky.cz/ - nové oblečení

https://www.branakdetem.cz/ - doporučuji pro nákup všeho možného od oblečení, přes plenky až po hračky

https://www.zandup.cz/ - pěkné oblečení, plenky i nosítka, působí na Vysočině

https://lesniskritek.cz/ - kouzelné dětské oblečení různých značek sídlící v Brně

https://www.nadomaanaven.cz/  - nejkrásnější autorské oblečení pro malé, které ocení hlavně matky fajnovky :)

Kočárky a výbavička

https://www.funbaby.cz/ - především kočárky, ale mají všechno

https://www.baby-line.cz/

Látkové plenky

https://www.latkovky.cz/ - bezkonkurenční výběr a ceny jsou všude u látkovek plus mínus stejné

https://bebo.cz/- Český e-shop s látkovými plenami, doplňky pro přebalování, jantarovými korálky, ekologickou kosmetikou a drogerií, sortimentem pro Zero Waste a NoPoo s kamennou prodejnou v Liberci. 

Šátky a nošení

https://www.nosenideti.cz/

https://www.satkomanie.cz/

https://www.isatky.cz/

Kosmetika, výživa, drogerie a čistý domov

https://www.karelhadek.eu/ - kosmetika i přírodní čistící prostředky

https://www.econea.cz/ - ekologická a částečně zero waste stránka se vší kosmetikou a věcmi do domácnosti

https://www.weleda.cz/ - přírodní kosmetika pro těhotné a především pro mimina, navrch k tomu velmi potřebný vápník

https://www.drhauschka.cz/ - přírodní biokosmetika nejlepší kvality

https://www.gresik.cz/ - byliny na čaj, doporučuji Malinovník,  Lněnné semeno a po porodu dubovou kůru a směs Laktační 

Aniball

             Jestli jsem vyzkoušela onu zázračnou a opěvovanou porodní pomůcku? Ano! Myslela jsem si naivně, že při pilném cvičení dosáhnu takových výsledků, že ze mě mimino vyletí jak fotbalový balon a na sále budou muset chystat branku? Ano! 

             Příliš mnoho očekávání zákonitě přináší příliš mnoho zklamání. V první řadě tvůrci tohoto ďábelského zařízení nepočítají s jednoduchou, leč velmi častou překážkou: lenost těhotné pouštět se do čehokoliv nepříjemného. Aniball jsem si pořídila spíš ze zvědavosti, ale podle recenzí některých matek jsem opravdu doufala, že to bude hračka a já za 14 dní dokážu vytlačit balonek o obvodu 30 cm. Jestli to opravdu někdo dokázal nacvičit, pak smekám. Vše se zdá tak jednoduché, ale realita je úplně jinde. Prvnímu nácviku jsem se vyhýbala jak čert kříži, ale nakonec jsem se k tomu kroku odhodlala. Sama doma jsem si vlezla do vany, půl hodiny jsem se tam mokrá a studená štelovala s obřím břichem a snažila se balonek vůbec zavést dovnitř. I naprosto vyfouklý balonek bylo nemožné dovnitř dostat, ale nakonec se povedlo za pomocí přípravku pro snížení tření (domyslete si co chcete). Samotné nafouknutí uvnitř nebylo až tak nepříjemné jak jsem čekala, ale jakmile jsem chtěla balonek zkusmo vytlačit, začala bolest, jako kdybych se dole měla celá roztrhnout. Balonek jsem okamžitě začala ufukovat a skončila jsem u toho, že jsem za velkého úpění "porodila" nakonec opět vyfouklý balonek. 

         Při občasném tréninku se nakonec stav postupně zlepšoval, ale stejně jsem i po třech týdnech zkoušení nebyla schopná překonat hranici nějakých 24 cm. Vzdala jsem naděje na letící miminko jako po másle a už tu růžovou neerotickou pomůcku nechci v životě vidět. Kdo nebude tak líný a bude zarputilejší než já, možná se mu lépe povede, kdo ví...

Dubové kapky

Kouzelný všelék do každé domácnosti

              Součástí výbavičky pro miminko je bezpochyby lékárnička. Mezi klasickými přípravky, jako je nosní sprej, dezinfekce pro prcky a dalšími nesmí rozhodně chybět dubovky. Dubové kapky nám doporučila známá, která už odchovala tři děti a zkušeností má na rozdávání. Jedná se o dokonalou medicínu pro celou rodinu. Zcela přírodní koncentrát se může v konkrétním ředění používat prakticky na cokoliv. Ženám po porodu se můžou hodit na hemeroidy, celé rodině na nachlazení a to všechno v jedné malé lahvičce. Už jsem si dokonce vyzkoušela, že cokoliv chci aplikovat na Viktora, musím nejdřív vyzkoušet na sobě. Dubovky jsou dost silné, pokud se šplíchnou třeba do krku nebo do nosu, proto je opravdu třeba vyzkoušet dané ředění. Párkrát jsem si u vyhánění extrémní rýmy pěkně pobrečela. Doporučuji určitě zařadit do lékárničky a na odkazu níže nastudovat veškeré možné využití.

https://www.dedekkorenar.cz/zbozi-a-produkty/rk---dubove-kapky---dubovky--p22.html

Kočárek rallye

            Náš hon na kočárek začal brouzdáním po internetových bazarech, sjížděním recenzí na youtube a sepisováním požadavků na náš ideální vůz. Recenzím na youtube bych se propříště vyvarovala. Nenarazili jsme na žádnou, která by opravdu smysluplně testovala kvality a možnosti kočárků. Nikde jsme se nedozvěděli konstruktivní kritiku nebo důležité informace, ale to nevadí, protože přece design kočárku a možnost připnout si na rukojeť držátko na kávu je na prvním místě.

           Jako první živé kočárky jsme si jeli prohlédnout obchod s polskými kočárky, kdy všechny značky mají stejný vzhled kočárku a liší se akorát potiskem a materiálem látek. Kvalita vs. cena nic moc a Kuba, který šel především po nejkvalitnějších materiálech a pořádné konstrukci nebyl zrovna spokojený. Naší druhou výpravou byla návštěva třípatrové prodejny s kočárky, kde Kuba opět svým vtipem a šarmem odrovnal hned u vchodu všechny prodavačky. Snahou opravit panty vchodových dveří si okamžitě získal pozornost samotné majitelky a my tak získali 2 hodiny prohlídky s výkladem. Ukázala nám všechny cenové kategorie kočárků, které jsou nám smrtelníkům dostupné nebo aspoň vzdáleně přístupné. Jakmile Kuba ukázal své nadšení a zápal pro kvalitu a luxus, tak nám začala předvádět už jenom ty luxusní. Já cítila jak se pod tíhou cen bortím v kolenou, ale Kuba konečně zářil. 

            S vědomím, že náš kočárek rozhodně nebude polský, pravděpodobně nebude stát pár tisíc (jak jsem tajně doufala) a bude jeden z nejlepších, jsme nic zlého netuše zavítali do posledního obchodu. Pokud jsem si do té doby naivně myslela, že drahé kočárky už jsme viděli, tak jsem byla vyvedena z omylu hned u vchodu. Na první pohled luxusní prodejna nabízela i normální cenovou kategorii kočárků, ale Kuba pro jistotu slečnu ujistil, že chce začít od těch nejlepších... ach ti muži.

          Slečna s velmi dobrou obchodní taktikou předvedla čtyři nejdražší značky v krámě a o všech nám velmi dlouze povykládala. Nikdy se ovšem nezmínila o ceně. U posledního ze čtyř vyvolených jsme se zeptali, jak si teda cenově stojí? Když ze slečny vypadlo, že nejdraží z oněch čtyř značek stojí se vším všudy trojkombinace 50 tisíc a nejlevnější do 30 tisíc, udělalo se mi mdlo. Jenže...

           Lásce na první pohled neporučíte a Kuba se onoho večera bláznivě a nenávratně zamiloval. Od návratu domů už nemluvil o ničem jiném než o kočárku Britax GO Big. Jedinečný a perfektní ve všech ohledech. Samozřejmě dražší, než jsme se původně bavili a jednoznačně nedostupný v bazarové verzi. Po celý zbytek těhotenství jsme tedy neúnavně hledali ojetý, ale bohužel nic. Kočárek je ani ne rok v prodeji, takže kdo by se divil. Náhoda tomu chtěla a dva dny po porodu Kuba našel inzerát na téměř stejný typ od stejné značky jako náš vysněný. Byl v perfektní kondici a měl ideální barvu. Hned následující den pro něj Kuba jel, aby si nás v něm mohl z porodnice odvést. 

         Byl to boj a horší, než si vybrat auto, ale máme úplně nejskvělejší kočár. Kuba prohlásil, že si ho snad nechá potom i zarámovat (to samozřejmě přehání, ale asi bude plakat, až půjde jednoho krásného dne z domu). Značku Britax tudíž můžeme všem vřele doporučit, protože je to opravdu kamarád do každého terénu. 

Kojenecké mléko

           Vzhledem k našemu nepovedenému kojení je Viktor už od druhého měsíce na příkrmech. Hrůzná věc jménem Sunar (Beba, Nutrilon, ...) se od dob našich babiček ještě zhoršila co do kvality tak i použitých materiálů. Nejen, že skoro ve všech najdete mimo jiné palmový olej, ale také spoustu chemie. Konečně jsem se rozhoupala a rozhodla se proti tomuto modernímu výmyslu bojovat starými osvědčenými recepty. Tady podávám jednoduchý recept pro přípravu domácího a kvalitního kojeneckého mléka. Denní dávka dítěte by měla odpovídat 1/7 až 1/6 jeho váhy. Mléko je vydatné a naprosto dostačující jako plnohodnotná výživa, ale je třeba dodatečně myslet na přísun vitamínu D a C.

Varianta pro novorozence až 3.měsíc 

1 díl kravského mléka (kvalitního nehomogenizovaného!, ideálně čerstvého v bio kvalitě, převařené)

2 díly vody (převařené)

4% mandlové 100% pasty (dostupné ve zdravých výživách)

6% mléčného cukru (k sehnání v lékárnách)

Při dávce 600 ml na den potom složení vypadá takto:

200 ml mléka, 400 ml vody, 24 g pasty a 36 g mléčného cukru

Příprava: Mandlovou pastu rozmíchejte v trošce teplé vody, přidejte zbylou vodu, mléko a cukr a krátce povařte (alespoň 80°C). Přes sítko naplňte do lahviček. Lahvičky připravné do zásoby ochlaďte ve vodní lázni a uzavřené skladujte v ledniččce. 

Od 3 - 4 měsíců je možné upravit recept pro výživnější variantu. Mléko s vodou v poměru 1:1 a mandlovou pastu snížit na 3%. Nejdříve od 4. měsíce je možné přidávat do mléka obilnou přísadu - například rýžový prášek.

Snášenlivost mléka je individuální stejně jako u sušeného mléka. Malej nakonec odmítal mléko podle takového receptu pít, prostě mu nechutnalo.

Zdroj: Hovory o dětech, Medicínsko-pedagogický rádce, Wolfagang Goebel a Michaela Glöckler, Wald press 2010

Zázračný kalíšek

              Všem ženám, ale především těm po porodu bych chtěla doporučit první vhodnou alternativu jednorázovým tampónům nebo vložkám. O kalíšku jsem slyšela už mnohem dříve, ale nikdy jsem si nedokázala představit, jak bych to používala. Po porodu a všem, co jsem viděla a pocítila na svém těle, mi najednou tenhle způsob menstruace přijde jednoznačně nejlepší. 

             Když jsem otěhotněla, dali jsme si s měsíčky pauzu. Ve třetím měsící tomu byl téměř rok. Protože všechno dobré musí jednou skončit, rozhodli jsme se k sobě vrátit. Doufala jsem, že se neuvidíme ještě alespoň rok, ale bohužel můj ženský cyklus to viděl jinak. Málem už jsem zapomněla, jaké průvodní pocity tomu předcházejí, a tudíž jsem se nemile divila. Na druhou stranu je jejich intenzita i bolestivost výrazně menší. Po prvním týdnu po takové době jsem se rozhodla pořídit kalíšek a konečně vyzkoušet tento vyzdvihovaný zázrak. Moc jsem od toho neočekávala, ale chtěla jsem se vyvarovat kupování jednorázových tamponů. Trpělivě jsem čekala, až budu moci svůj silikonový poklad konečně vyzkoušet. Konečně přišlo na věc a já si na vlastní kůži zažila, jaká neskutečná úleva tohle je. Prvně se nemusím stresovat a fungovat jako vždy. Navíc mi stačí vzpomenout si na kalíšek třikrát denně a je klid. Jednoduše zašpuntováno. Milé ženy, uvolněte se a užijte si konečně špatnou fázi měsíce v klidu, pohodě a bez odpadu navíc.