Těhotenství jako detox

05.12.2016

               V prvním článku o celém začátku těhotenství jsem nezmínila jednu ze svých neřestí, od které jsem musela v zájmu dobrého zdraví a blaha mimina upustit. Vodní dýmky spolu s celou čajovou kulturou mne provází už od puberty. Jak jsem za poslední roky příliš neholdovala alkoholu, tak o to více jsem se oddávala dýmkařskému požitkářství (omlouvám se široké veřejnosti, ale tohle pochopí jen dýmkaři). Každý máme nějakou tu neřest, ne-li dokonce závislost. Nikdy předtím mi nedošlo, že kvůli těhotenství budu muset své návyky změnit. Nejde jenom o kouření dýmek,         ale i pití čajů a kávy je v těhotenství zapovězeno.

            Kouřit jsem hrdinně přestala v momentě, kdy jsem si udělala pozitivní test. Spolu s kouřením jsem upustila od pití milovaných čajů i ranní kávy. V různých rádcích pro zdravou výživu těhotných jsem také dohledala, že není radno pojídat syrová masa (ano, takže ani sushi), plesnivé sýry             a všechno, co by mohlo být nositelem špatných bakterií nebo případných nemocí.

                Na začátku bylo blaho plodu samozřejmostí a na prvním místě, ale jak těhotný čas ubíhal i já jsem začínala ztrácet vůli. Netušila jsem, jak dlouhých 9 měsíců mě čeká bez radostí všedních dní. Občas jsem si dopřála drobných poklesků, jako například pár kousků lososového sushi nebo slabé kafe s litrem mlíka. Přiznám se bez mučení, že jsem si občas i z dýmky potáhla, když si Kuba večer dal. Měla jsem sice výčitky svědomí, ale přeci jenom těhotná se nemá stresovat a to spolu  se všemi omezeními po tak dlouhý čas vážně nejde do kupy.

                Těhotenství se ve finále ukázalo jako taková nedobrovolná očista těla. Sice jím všechno co potkám a co mě napadne s geniální výmluvou, že teď přeci můžu, ale zároveň nesmím nic nezdravého, plného chemie a látek, které ovlivňují neblaze organizmus. Čokoláda se naštěstí nepočítá, protože chutě těhotné jsem nevyzpytatelné, ale míří většinou stejným směrem. Kolik celkem přiberu, to vidět vážně nechci, ale malej má neskutečně spokojenou mámu.