Permanentně kulturní svět

01.03.2018

          Příroda je balzámem na nervy, nejlepším učitelem dětí i nás dospělých. Lidstvo jí k vlastnímu prospěchu začalo přetvářet v nehostinnou krajinu, snaží se jí vyždímat pro maximální výnosy, ale sami jí nechtějí dát nic. Dlouho to tu s námi nevydrží a když nebude živé přírody, nebudeme ani my.

              Jak jsem slíbila, je tu článek o permakultuře. Dlouho jsem přemýšlela, jak to celé pojmout a vysvětlit něco tak obsáhlého a složitého na pár stránkách. Čím víc se pouštím do studia celého permakulturního světa, tím víc jsou mi jasné dvě věci: všechno se vším souvisí a vím teď víc, než kdy dřív, že nic nevím. Nejsem odborník, ale nadšenec uchvácený jednoduchým principem, jak žít život lépe a radostně.

Parmakultura v kostce

             Jednou větou by se dala shrnout asi takto: Návrat k přírodním principům, využívání znalostí a zkušeností přírody, vytváření funkčních ekosystémů a to vše s minimálním úsilím pro maximální užitek. Celá permakultura je snaha o znovunavrácení přírodě, co jsme jí jako lidé vzali a zničili. Jiný výraz pro totéž je také ekozahrady, jedlé zahrady i jedlé lesy. Permakulturní design pomáhá přírodě, ale slouží člověku.

              Fascinuje mě její obsáhlost a kvanta informací, které se člověk dozví, pokud se začne prokousávat jednotlivými tématy. Během pár dní jsem se dozvěděla o životě v zahradě, principech a zákonitostech přírody, důležitý koloběh vody a mnoho dalšího. Perma design je výborný a efektivní pomocník. Díky všem nabytým informacím je člověk schopen vymyslet svou zahradu jako jeden funkční ekosystém, který vyžaduje od člověka minimální úsilí (bezúdržbové sice ne, ale dejme tomu, že pomáhá). Permakultura je díky tomuto neuvěřitelně multioborová - ekologie řeší otázku bioodpadů a kompostování, které zároveň slouží výborně při pěstování v jedlé zahradě, nové technologie zajišťují recyklaci šedé vody (z nádobí, sprchy a umyvadel pro použití při splachování a zalévání zahrady). Staré dobré efektivní výmysly, jako například kompostovací záchod nebo kořenová čistička vod se díky multifuknčosti stávají opět hitem v přírodním stavitelství spolu se slámou a hlínou. Dům i jeho zahrada by měly být v souladu s okolní přírodou včetně použitých materiálů pro stavbu i typem vysázené flory.

             Sama za sebe jsem objevila největší kouzlo v kombinování jednotlivých plodin, škůdců a celkově vytvářených polykultur, které právě fungují jako jeden ekosystém, který se navzájem chrání a živí. Díky přírodě samotné, ve správné kombinaci a s menší pomocí, můžete fungovat stejně jako se všemi herbicidy a všemožnými dalšími chemickými -cidy, které nemají v půdě co dělat.

Co je doma, to se počítá

            No, a když už někdo chce žít zdravě a v souladu se svou zahradou, musí začít bezpodmínečně u sebe doma. Znovu se vracíme k přírodním čistidlíkům, saponátům, praní a hygieně vůbec. Koloběh holt neošálíte koupením bijo ovoce a zeleniny v hromadě plastových pytlíků. Pro kvalitní a "čistou" šedou vodu a její recyklaci je třeba nevypouštět do vody nic, co by kořenová čistička nemohla zachytit nebo co by vám samotným potom úplně v rajčatech nešmakovalo. Stejné je to s lidským tělem. Pokud je napumpované chemií horem spodem, pak ji i vylučujeme a všechno odchází zpět do přírody. Kdo staví dům úplně nový, má jedinečnou příležitost přizpůsobit ho maximálně svému okolí. Jaký pozemek je, jakou má půdu, jak často prší, kde se voda vsakuje a kde stojí nebo dokonce odkud vítr fouká J Kdo nemá čas nebo není úplný fanoušek do zahradničení, pořád může mít permakulturní zahradu pro relaxaci i divočinu. Dneska už je mnoho zahradních designérů, kteří chápou význam přírodní zahrady a dokáží vykouzlit funkční zahradu na přání.

             Já zahradu bohužel ještě nemám, kdo to má stejně, tak nemusí zoufat. Permakulturní příroda si najde cesty i do města. Na takovém balkónu můžete vykouzlit docela solidní jedlou zahrádku. Možnostem a kreativitě se meze nekladou a můžete využít každý plot i zídku.

Jezírko nebo bazén?

Naprosto srdcovou záležitostí je pro mě jezírko. Dnes už poměrně populární bazénová jezírka jsou dokonalým skloubením přírodního jezírka s velmi bujnou faunou i florou a zároveň čisté klidné vody vhodné ke koupání. Realizace takových jezírek jsou dost pracnou a náročnou částí, ale výsledek stojí opravdu za to. Bez čištění a chemie funguje jezírko s naprosto čistou vodou jen díky samotným rostlinám ve vhodně zvolených kombinacích. Úplně nejlepší na tom je, že se můžete koupat bez chlóru, který já úplně bytostně nesnáším v běžných bazénech.

Típ, típ, típ,

Vrabec vrabce štíp...

Jasně, doma začínáme s říkadly, ale mám tu pro vás pár tipů, odkazů a knih, které jsem si nemohla nechat pro sebe:

Knihy:

Nezdolný zahradník - Carol Deppe

Zdravá zahrada - Hela Vlašínová

Ekozahrady - J. Svoboda

Stránky:

www.permaseminka.cz - prodej semínek od Marka Kvapila, která nejsou GMO a jedná se o původní druhy s vynikající chutí, pěstovaná v našich podmínkách, takže jsou zvyklá na naše podnebí

www.ekozahrady.com - stránka spolu s rodovým statkem a dalšími patří J. Svobodovi, který je velmi váženým a dlouholetým permakulturním designérem, má na svých stránkách spoustu článků a rad

www.slamak.info - pro změnu stránky Dana Grmely, který se specializuje na dřevo a slámu, jeho práce se mi vždycky hrozně líbila

www.hlinaprodum.cz - stránky skoro tchána a úžasného hlínaře :), fotky jeho prací stojí opravdu za to

www.prirodnizahrady.cz - přednášející na mém kurzu Čestmír Holuša má mnoholeté zkušenosti s navrhováním zahrad a jedinečný přístup k lidem i živé přírodě

www.lipka.cz - pro Brno: permakulturní zahrady jsou k vidění právě v některým pobočkách Lipky - Rozmarýnek a Lipka na Lipové

V současné době se rozmáhají městské zahrady, kde vytvářejí permakulturní ráje s možností pěstování na vlastním záhonku nebo vynesením bioodpadu. Zkuste pohledat i u vás. V Brně už jich je několik...

Kdo nemá odvahu pustit se do vytvoření zahrady sám, ráda se s ním podelím o své skromné zkušenosti čistě v rámci vlastního sebezdokonalování a praxe!