Nosit nebo vozit?

21.07.2017

Nekonečný spor matek mezi nošením a kočárkem, který jsme vyřešili po svém.

V posledních letech je nošení rozmáhající se trend, kdy se maminky po celém světě vrací k nošení svých potomků. Výchova je od slova chovat, takže o důležitosti kontaktního mateřství není sporu. I my jsme chtěli proniknout do tajů a strastí šátkování. Nevěděla jsem, jestli nám to bude s prckem vyhovovat, ale určitě jsem to chtěla zkusit.

Kurz šátkování

              V těhotenství jsme se rozhodli s Kubou navštívit kurz vázání šátku. Měla jsem sice už celkem solidní pupek, ale zase moc to studiu vázání nepřekáželo. Všude se diskutuje o vhodnosti nošení pro zdravý vývoj miminka. Jsou tu zásadní odpůrci i velcí nadšenci. Stejně jako v čemkoli jiném. Ani my jsme nebyli stoprocentně přesvědčení o vlivu nošení na dítě. Sama jsem použila svůj zdravý rozum a rozhodla se, že nošení přínosem určitě je a to hned z mnoha důvodů. V kurzu mi moje teorie jenom potvrdili.

              Pokud se dítě váže nebo nosí správně, je to velká podpora pro správný vývoj kyčlí (stejně jako látkové pleny) a podporuje kojení. Navíc blízký kontakt matky s dítětem jej uklidňuje a často je to jediný způsob, jak novorozence utišit nebo uspat. Cítí váš tep i dech a je na jediném místě, kde se cítí v bezpečí. Důležité je ovšem správné nošení, jinak můžete dítěti snadno ničit záda a celou páteř. Já říkám všeho s mírou...

               V kurzu jsme se oba naučili základní dva typy úvazu a vybrali si, který nám bude lépe vyhovovat. Pro novorozence je dobrý úvaz do kolébky, ale jak jsem později zjistila, tak nebyl dobrý pro Viktora. Má zvýšený reflux (ublinkává tak, že to z něj teče skoro pořád), takže zmáčknuté bříško nepřipadá v úvahu. Taky jsme měli možnost pobavit se o typech šátků a vybrat si, který by nám vyhovoval. Objevili jsme úplně nový svět. Svět nepřeberného množství šátků, značek, materiálů a hlavně nás dostala cena takových šátků.

Začínáme se šátkem

               V kurzu jsme si sice naučili, jak šátek správně uvázat, na co si dát pozor a jaký šátek vybrat. Pořád jsem ale nevěděla, zda nám to bude s miminem vyhovovat, až se narodí. Sama nemám moc ráda pocit, kdy jsem ověšená jak vánoční stromeček a celkem jsem se těšila, až budu mít kočárek a nebudu muset všude chodit s kabelkou na rameni. Navíc jsem věděla, že přijde horké léto a už jsem se viděla, jak ze mě lije i bez toho, abych na sobě měla navázaný uzlíček, který bude vážit víc než dost. Nechali jsme proto koupi šátku na později a vybrali si variantu půjčení šátku. V šestinedělí jsme si šátek vybrali a objednali z půjčovny. Chtěli jsme vyzkoušet nějaký lepší šátek, který bychom si asi jinak nekoupili, protože i když nás lákala představa šátku s příměsí hedvábí a podobně, tak deset tisíc i víc jsme do šátku vrazit opravdu nechtěli (už jsme totiž měli vybraný fakt drahý kočárek :D). Šátek jsme doma měli asi 14 dní a oba si vyzkoušeli prcka vázat a nosit po bytě.

              První navázání na ostro s miminkem je zážitek. Člověk je nervózní, dítě taky a většina z nich ze začátku pláče. Viktor spíš jen trochu mrčel, ale když jsem se začala pohupovat v kolenou, tak se uklidnil. Zjistili jsme, že je to velmi účinný způsob, jak takového křiklouna uspat i když se mu vůbec nechce. Navíc takové miminko přitulené na hrudníku je krásný pocit. Jako kdybych ho pořád objímala a přitom měla volné ruce. Jediný náš problém bylo najít chvíli, kdy je dobré mimino navázat. Viktor buď spal, jedl nebo potřeboval přebalit. Takže jsme často navázali a on dostal v zápětí hlad, začal plakat kvůli plíně nebo blinkal jak pominutý, protože přece proč ne.

              I přes neustálé dilema, kdy ho máme navázat, jsme se rozhodli nějaký z druhé ruky pořídit. Vybrala jsem si nakonec dva. Jeden čistě bavlněný a druhý s příměsí merino vlny právě pro horké letní dny. Bavlněný používáme hlavně doma, protože je poměrně odolný, dobře drží a hlavně se snadno udržuje. Lepší šátek s vlnou nosím ven, protože krásně odvádí horko a pot, takže se v něm dá nějakou chvíli vydržet. Já si pod šátek ještě dávám většinou funkční tričko, protože jakmile jdeme ven a pak ho sundám, tak jsem durch.

              Vázání je nám moc příjemné, ale Viktor je malý hyperaktiva, takže pokud nespí, tak v šátku příliš dlouho nevydrží. Začne se celý kroutit a rozhazovat nohama, div mi neokope všechny žebra. Jako bych toho neměla z těhotenství dost.

Šátek vs. Kočárek

             Jsou maminky, které by na šátek nebo nosítko nedaly dopustit a jsou tak úplně spokojené. Dítko v podstatě téměř neodkládají a v šátku dokonce kojí. Jiné jsou zásadně pro kočárek a dítě by nikdy nenosily. My jsme šli zlatou střední cestou. Jsou chvíle, kdy máme náladu na šátek nebo potřebujeme jít někam, kde je nemožné dostat kočárek. Dost často takhle navážu prcka a vyrazím obejít obchody nebo doktora a do hodinky, max dvou se vracím domů. Zatím jsem se neodvážila vyrazit se šátkem na půl dne někam do města nebo na výlet. Vzhledem k tomu, že potřebuji prcka sundat na krmení nebo přebalení, je to trochu komplikace. Čím je větší, tím lepší to je. Už skoro udrží hlavičku a vydrží déle bez jídla, takže mi odpadl stres, že vyrazíme a on bude do deseti minut vřískat hlady. Kuba měl péči, abychom pro samé šátkování nezanevřeli na kočárek. U nás to nehrozí, vzhledem k mé touze po volném těle. Viktor to má asi po mně, protože v kočárku je naprosto blažený. Hraje si, spí rozplácnutý jako žába, dokonce ho v kočárku i krmím a přebaluji.

               Po čtyřech měsících už jsme si krásně vybalancovali model nošení i vození. S kočárkem nemám problém vyrazit ven na celý den a jsme oba spokojení. Občas s sebou beru i šátek, kdyby se nám chtělo tulit nebo nemohl usnout. Už se těším, až trochu povyroste a vyzkoušíme vázání na záda.

               Šátek je taky celkem slušná posilovna pro maminky po porodu, takže pokud jde o kondici, neznám lepší způsob. Dnes nošení podporuje kde kdo a tak je možné i navštěvovat spoustu kurzů pro matky s dětmi. Tancování s dětmi v šátku, jóga s dětmi a tak dále. Sama se chystám vyzkoušet něco podobného, tak později přidám zážitky.

               Kdybyste zvažovali, pro kterou variantu se rozhodnout, tak dneska už existuje spousta podpůrných míst i skupin na sociálních sítí, kde ostatní maminky velmi rády poradí a pomůžou. V některých femily centrech nebo obchodech mají zřízenou půjčovnu šátků, kterou můžeme jenom doporučit před samotnou koupí.