Látkové origami

10.07.2017

Jak Viktor k látkovým plínkám přišel...

             Už od prvních těhotných dní nám bylo oběma jasné, že budeme moderní alternativní eko bio rodiče. Je to vlastně paradox, protože na tom nic moderního a ani alternativního není. Látkové pleny a přírodní produkty používaly naše matky i babičky. Nic jiného nebylo a všem to připadalo zcela normální a v pořádku. Dnes je svět celý tak trochu naruby...

Pojmy, dojmy, reakce

             Sama jsem netušila, do jak kontroverzního světa se to vlastně pouštíme. Celé mateřství v dnešní době je jeden velký byznys a všichni se snaží být děsně kůl a zaujmout moderní matky. Spolu s vynálezem moderních plínek jsme málem zapomněli, jak přirozené a zdravé pro dítě byly pleny látkové. Všechny ty super ultra savé, navoněné a plastové plíny zaručují, že dítě bude v suchu až 12 hodin! Navíc jsou tak malé a lehké, že dítě o nich pomalu neví a může se pohybovat bez zábran.

              Když jsme nad tím začali trochu přemýšlet, tak nám došlo, jaká příkoří jsou na dětech páchána pouze a jedině kvůli pohodlí nás dospělců. Pěkně jedno po druhém. Pokud jde o dobu strávenou v jedné plíně, tak si nedokážu představit, že jsem 12 hodin ve vlastních výkalech a upřímně doufám, že maximální dobu plínky žádna matka netestuje. Jediné, co je výhodné na malých, lehkých a téměř neviditelných plínách, je parádně se rozvíjející byznys pro ortopedy. To, co dříve mělo na zadečku každé dítě, se dnes považuje za "široké balení", které ordinuje ortoped. Když jsme přišli s Viktorem na první kontrolu po porodnici, paní doktorka na nás koukala dost zmateně. Hledala pořád něco v papírech a pak se mě opatrně zeptala, jestli nám předepisovali v nemocnici široké balení. Tak jsem se trochu pobaveně usmála a potvrdila jí, že my máme kyčle v cajku.

            Kdokoliv slyšel, že se chystáme používat látkovky, kroutil nevěřícně hlavou. Některé "zkušené matky" mi zarytě tvrdily, že to v žádném případě nebudu stíhat. Musela jsem se prý zbláznit. Tak já nevím, jsem blázen já nebo oni? Naše matky, jejich matky i babičky, všechny to zvládaly. Nejen plíny, ale taky domácnost, hospodářství, kuchyni a nikdy je nenapadlo, že to nejde stihnout. Plíny se tehdy vyvařovaly, mandlovaly nebo žehlily. Dneska má každá třetí doma sušičku, plíny se prodávají nebělené a za nevyžehlenou plínu se nežene na pranýř. Tehdejší matky nám můžou vlastně závidět.

            Slyšela jsem taky jednu vtipnou větu: "Vy budete používat látkovky? Fuj, tak to je vážně nechutný. Víte, jak je to nehygienický?". Pominu fakt, že paní byla nižšího intelektu a malému v nemocnici česala patku na Hitlera a litovala, že se nemůže jmenovat Áďa... No raději tuhle pasáž nebudu komentovat vůbec. Nicméně dnešní moderní pračky jsou schopné prát vážně dobře, takže nějaké špatné hygieny se opravdu nebojím. Pro jistotu do prádla přidávám ocet, který dezinfikuje. Také žehlím, většinou. Pokud zrovna nejsou třicítky vedra a v našem malém bytečku v centru není jako v sauně. V podstatě je to dvojitá sterilizace a jemný mrněcí zadeček si zatím nikdy nestěžoval.

Zdravotní efekt v praxi

             Říkává se: "Jako v bavlnce...". Něco na tom bude. Spousta maminek bojuje všemožně s opruzeninami zadečku. Zvláště u novorozenců je to velmi častý problém. Já jsem u Viktora zaznamenala osypaný zadeček jenom jednou a díky Weledě byl problém za půl dne pryč. Jakmile jsme začali na delší výlety nebo výjezdy do Žďáru používat jednorázy (ano, podvádím, ale níže vysvětlím proč), malej se zapařil každou chvilku. Samozřejmě, že problém nemusí být nutně jenom v plíně. Někteří pravidelně miminkům umývají zadek vlhčenými ubrousky a patlou všemožnými mastmi.

             Nám se nejlépe osvědčilo pravidlo suchého zadečku. Umýt, vysušit a nasadit bavlnu. Pokud jsem doma, nebo někde blízko umyvadla, tak je to jasná volba. Jakmile se přeci jen osype, namažeme měsíčkovou Weledou a problém je vyřešen.

Zelená úsporám

              Argumenty o finanční nevýhodnost a velké spotřebě energií jsou také velmi frekventované. Jedna milá paní, která nás měla v kurzu na látkové pleny, pro tyto případy udělala velmi hezkou a názornou tabulku. Porovnává cenový rozdíl mezi látkovými a jednorázovými plenami. Foto tabulky naleznete pod textem, abych to nemusela přepisovat.

Látkovací maturita

               Proč jsme se rozhodli látkovat už víte, ale pak přišla na řadu etapa učení a získávání informací. Naše oblíbená pasáž. Kuba, milovník youtube videí a návodů, ani tentokrát nezklamal. Shlédli jsme mnoho několika hodinových videí s recenzemi i návody na balení. V ten okamžik jsme s údivem zjistili, že dnešní moderní látkování je taky byznys, ale hlavně hotová věda. Po několika recenzích jsme nebyli o moc chytřejší a chtěli si všechno nejdřív "osahat", než nakoupíme celou výbavičku. Vymyslet takový set up látkovek totiž v dnešní době není jen tak. Nespočet firem, materiálů, možností balení i vzorů dostanou kde koho. Rozhodli jsme se proto navštívit kurz látkových plen v Bráně k dětem, abychom byli moudřejší. Po kurzu jsme se konečně dokázali rozhodnout, jakou cestou půjdeme a kolik čeho budeme potřebovat. První nákup jsme si rozepsali, rozplánovali počet plen a nakoupili. Byla úleva vědět, že alespoň něco už jsme zvládli.

Jak jsme od teorie přešli k praxi

            Po příchodu z porodnice jsme náš malý uzlíček radosti vybalili z jednorázovky a poprvé zabalili do látkovky. Nejdřív jsme zkusili klasický novorozenecký sklad, ale k našemu velkému překvapení mu to bylo šíleně velké. Stejně jako u oblečení, tak i u plínek jsme velmi rychle zjistili, jak moc jsme podcenili velikost takového novorozence. Kuba, profesionální googlič, našel promptně sklad jiný, vhodnější. Jmenuje se "na draka" a je to takové jednoduché origami z plínky. Lépe to sedlo na Viktorův neexistující zadeček a navíc jsme si užili při každém skládání trochu stoického rozjímání. Čtvercovky (látkové pleny klasické, žádné kalhotové), které mají mít tvar čtverce o velikosti 70 x 70, se ihned po prvním vyprání staly obdélníky v lepším případě. V horším případě nepravidelnými tvary se čtyřmi cípy. Kuba je mírně řečeno perfekcionista, takže opadlo jeho počáteční nadšení, kdy přebaloval snad dvakrát víc než já, protože psychicky neunesl nepravidelný tvar plenek pro svá origami. Nevadí, já to poskládám z čehokoliv, kreativitě se meze nekladou a dneska už to na něj občas ze srandy jenom tak namotám :D

Bezplenková metoda

             Takže o bezplenkové metodě jsme samozřejmě slyšeli a s chutí ji zavrhli, jako příliš nesnadný úkol pro nováčky. Nicméně Viktor to viděl jinak. Je to cíťa po tátovi, takže jakmile se probral z počáteční letargie "ahoj světe, tak to jsi ty", začal se věnovat svým mokrým pocitům. Mohlo mu být zhruba šest neděl, když si začal plakat jakmile si i třeba jen trochu cvrknul. Netrvalo to dlouho a zjistil, že pokud začne ječet ještě před čůráním, bude se moct vyčůrat bez plíny. Takhle to praktikoval asi měsíc. Speciálně odpoledne, když přišel Kuba domů a on už nebyl úplně v dobré náladě. Začala jsem tedy na větší procházky a výlety nasazovat jednorázové pleny (ekologické, kompostovatelné apod., protože stojí stejně jako Pampers, ale nesmrdí chemií), protože v nich jako zázrakem ani nefňukne. Potvora malá pozná, kterou plínu má na sobě. Dneska už pláče doma jenom výjimečně kvůli čůrání. Většinou je v plném zápalu hry a zapomene, že se mu chce čůrat. Díky střídání jednorázovek s látkovýma jsem si uvědomila, jak snadné a pohodlné to pro ty děti je. Není se už čemu divit, že děti na jednorázových plínách se hůře učí na nočník. Takhle jsou totiž v suchu a nemusí nic řešit. Viktor a jeho přecitlivělost na mokrou plínu ho myslím velmi brzy přinutí vzdát se plínek, ale na to je ještě času dost...

Doporučení:

Místo vlhčených ubrousků existuje příjemná přírodní alternativa v podobě ředicího olejíčku od firmy Eoné - Perlička a Medvídek. Medvídek je olejíček, ke kterému je potřeba pořídit ředící lahvičku se sprejem a Perlička jsou celulózové ubrousky. Můžete jednoduše našplíchat zadeček a setřít suchým ubrouskem, nebo nejdříve našplíchat ubrousek a navlhčeným poté setřít zadeček. Je to taková hračička...

Proč používat Látkové pleny?

  • Je to jednoduché - pokud se vám nechce skládat origami, nakupte si výbavičku z kalhotových plenek a máte to totéž jako jednorázové, ale je to vyšší vstupní investice a dlouho schnou. Plus je, že se nemusí žehlit.
  • Je to ekologické - sice zvýšíte spotřebu vody, ale není to nijak drastické. Pokud použijete ekologický prášek nebo gel na praní, je to dvojitá výhra (Já používám prací gel z marseillského mýdla)
  • Je to zdravé - látkovky jsou prodyšné, přehřívání varlat u chlapečků může vést až k neplodnosti, chemické látky z jednorázových plínek se velmi snadno vstřebávájí kůží do těla dítěte (přes dětskou pokožku se veškerá chemie velmi snadno vstřebává do těla i z kosmetiky).
  • Nebrzdí motorický vývoj dítěte - jsou to jenom fámy, které nemají s realitou nic společného, naopak je to zdravé pro správný vývoj kyčlí i celého pohybu dítěte. Balík na zadečku navíc přijde vhod při pádech nebo sezením na zemi.
  • Úspora ve velkém...